Lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Mehmet Mutaf
Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Microtia Botulinum Toksin uygulaması | Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Botulinum Toksin uygulaması

 

Botulinum Toksin uygulaması Özet Bilgi

ANESTEZİ
Anestezi Yok
AMELİYAT SÜRESİ
Ameliyat Süresi 5-10 Dakika
İYİLEŞME SÜRECEİ
İyileşme Süreci Yok
KESİN SONUÇ
Kesin Sonuç 7-10 gün
HASTAHANEDE KALMA SÜRESİ
Kullanım Süresi 4-6 ay
AĞRI
Ağrı yok
Botulinum Toksin son yıllarda özellikle yüzde ki mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde en sık uygulanan kozmetik prosedürdür. 

Botulinum toksini, bir bakteri olan Clostridium Botuliunum A egzotoksinidir. Bu toksin sinir uçlarından kasların kasılması için gerekli olan maddelerin salınmasını engeller. Böylece uygulanan bölgedeki kasların kasılmasını bloke ederek , ciltteki mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların  giderilmesine yardımcı olur. Klinik olarak toksinin faydaları 3 ile 6 ay arasında gözle görülmektedir.  Tüm klinik etkilerin gerilemesi 6 ile 7 ay sürer. İki yıl boyunca düzenli toksin enjeksiyonu yaptıran hastalar botulinum toksininin etkilerinde uzama fark edebilirler.

Detaylı bilgi yada sizi aramamızı isterseniz aşağıdaki formu doldurabilrsiniz. 

1 Kişisel Bilgilerinizi Giriniz
Size ulaşabilmemiz için lütfen kişisel bilgilerinizi giriniz.


Botulinum Toksin alın bölgesindeki yatay çizgilerin, iki kaş arasındaki dikey çizgilerin, göz kenarındaki (kaz ayağı) yatay çizgilerin, burun üzeri çizgilerinin, dudak üzeri dikey çizgilerinin, boyundaki çizgilerin giderilmesinde, kaş kaldırılmasında
El, ayak, yüz ve koltuk altı (aksilla) aşırı terlemelerinin tedavisinde (hiperhidroz) Migren ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Botulinum toksin uygulaması ihtiyaç görülen her yaşta ve her mevsimde uygulanabilir.Toksinin etkisi uygulama sonrası 3 ile 7 gün arasında başlamaktadır. Bu etki süresi mimiklere bağlı kırışıklık tedavisinde 3-6 ay, aşırı terleme tedavisinde ise 8-12 ay kadardır. Uzun vadeli kullanımında kaslarda herhangi bir zayıflık yaratmaz. Aksine kas kasılmalarını engellediği için yaşlanmanın etkilerinin geciktirir.Toksin gebelik ve emzirme dönemlerindeki kişilere önerilmez. Sinir kas sistem hastalıklarında ve diğer otoimmün hastalıklarda uygulanmaz. Aminoglikozid türü antibiyotikler ve sinir kas iletimine etkisi olan ilaçlarla birlikte uygulanmamalıdır. 

Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise; 1 hafta öncesinden kesilmesi tavsiye edilir. Herhangi bir anestezi gerektirmez. Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Eğer terleme tedavisi yapılacak ise el ve ayak ağrılı olabileceği için lokal anestezi uygulanabilir. Koltuk altı anestezi gerektirmez. Kırışıklık için uygulama süresi 5 dakika, terleme tedavisi uygulaması ise 10-15 dakikayı bulabilir. Uygulama sonrası ise 2 -3 saat yüzün yıkanmaması, makyaj yapılmaması, masaj yapılmaması, eğilme ve yatma gibi hareketlerin yapılmaması önerilir. Hemen işe geri dönülebilir. Etkisi yaklaşık 2 gün içerisinde başlar. Tam etki yaklaşık 7-10 gün arasında görülür. Toksin uygulamasından sonra hafif bir kızarıklık ve ekimoz (morluk) olabilir. Enjeksiyona bağlı ağrı ve acı oldukça azıdır. Göz kapağında kısa süreli düşme (4 ile 6 hafta) yaşanabilir.

Botulinum toksin etki sonrası donuk bir yüz ifadesi yapmaz. Mimiklerde azalma yaptığı için ifade değişikliği olabilir ancak ilaç dozu ayarlanarak doğal bir görünüm elde edilebilir. Uygulama, bu konu hakkında deneyimli kişiler tarafından ( uzman doktorlar) uygulandığında sorunlu çizgileri ortadan kaldıran ve yüzde parlaklık sağlayan bir yöntemdir. Toksin kullanıldığı bölgede sınırlı kalır, lokal olarak uygulanır, vücuda dağılmaz, herhangi bir iç organı etkilemez, sistemik bir yan etki yapmaz. FDA ( Amerikan İlaç Araştırma Dairesi) onaylı botulinum toksin, tüm dünyada yaygın olarak 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. 

Son olarak bu tip uygulamaların uzman doktorlar tarafından yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir. 


SİZİ ARAYALIM!

Formu doldurun, size hemen ulaşalım.