Lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Mehmet Mutaf
Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Microtia Meme kanser cerrahi sonrası yeniden meme yapımı | Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Meme kanser cerrahi sonrası yeniden meme yapımı

 

Meme kanser cerrahi sonrası yeniden meme yapımı Özet Bilgi

ANESTEZİ
Anestezi Genel
AMELİYAT SÜRESİ
Ameliyat Süresi 1-2 saat
İYİLEŞME SÜRECEİ
İyileşme Süreci 10-14 gün
KESİN SONUÇ
Kesin Sonuç 6 ay- 1 yıl
HASTAHANEDE KALMA SÜRESİ
Kullanım Süresi Sürekli
DİKKAT
Dikkat birden fazla seans gerekir, uygulanacak yönteme göre süreler değişkenlik gösterir
AĞRI
Ağrı Minimal
NOT
Not meme taramasına devam, onkolojik takiplere devam
Meme kanseri sıklığı giderek artan toplumsal bir problemdir. Dünya çapında her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Erken tanı ve tedavi meme kanserinde hayat kurtarmaktadır. Bu hastalarda meme kanseri tedavisinde memenin bir bölümü ya da tamamı (mastektomi) alınmaktadır. Kadın için meme çok önemlidir. Kendini kadın gibi hissetmesinde en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bir yandan kanser tedavisi uygulanırken bir yandan da yeniden meme yapımı ( meme rekonstrüksiyonu) uygulanabilmektedir.

Mastektomi kararı aşamasından mutlaka Plastik cerrahi görüşü alınmalı, meme yapımı hakkında bilgi alınmalıdır.

Detaylı bilgi yada sizi aramamızı isterseniz aşağıdaki formu doldurabilrsiniz. 

1 Kişisel Bilgilerinizi Giriniz
Size ulaşabilmemiz için lütfen kişisel bilgilerinizi giriniz.


Kişinin beden yapısı, meme boyutları, doktorun tecrübesi, hastanın istekleri göz önüne alınarak ortak bir kararla ameliyat yöntemi seçilir. Hastadan ayrıntılı şekilde bilgi alınır. Ameliyat öncesi fotoğraflama yapılır.

Kendi özdokusu, silikon protezler yada kombinasyonları tercih edilir. Hiçbir yöntem tek seanslı ameliyatlar değildir. Birden fazla ameliyat seansları geçireceği hastalara özellikle vurgulanmalıdır.

Karın dokusu (TRAM, DİEP) , sırt dokusu (Latissimus Dorsi Kası), üst bacak (uyluk) iç yüzü (TMG), kalça dokusu (SGAP) meme için kullanılabilir. Karın dokusu en çok tercih edilen yöntemdir.

Kişinin karın dokusu uygun ise tercih edilir. Meme dokusuna en çok benzeyen bölgedir.Yeniden meme yapımı için genel anestezi tercih edilir. Tek taraflı ameliyat olabileceği gibi bu tip ameliyatlar her iki meme içinde yapılabilir.

 Özdokusu kullanılan ameliyatlar daha uzun sürmektedir. Karın dokusu kullanılan ameliyatlar 5-8 saat, sırt dokusu kullanılan ameliyatlar 2-4 saat kadar sürmektedir. Sırt dokusu tek başına derisi ile beraber alınıp meme oluşturabileceği gibi kas alınarak ve altına protez yerleştirilerek de kullanılabilir.

Sadece protez ile opere edilecek hastaların ameliyat süresi 1-2 saat kadardır. ilk seans da doku genişletici yerleştirilir. istenen cilt ve kas dokusunda genişleme olduktan sonra kalıcı meme protezi yerleştirilir.Hastane yatışı ortalama 2-3 gündür. Ameliyat sonrası idrar sondanız ve drenleriniz olacaktır. Beslenmeniz sıklıkla ertesi gün başlar. Hastaya emboli çorapları giydirilir. Beslenme başlandığı zaman hasta mobilize edilir. İdrar torbası mobilize edilince çekilir. Drenler içerisine gelen miktar azaldığı zaman çekilebilir. Pansumanlarınız taburcu olduktan yaklaşık 2-3 gün sonra açık kalabilir ve banyo yapmanıza izin verilir. Ameliyat sonrası 10-15 gün sonra işe dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmak gerekir.Yeniden meme yapımının belli riskleri vardır. Özdoku ile yapılan ameliyatlar sonrası dokuda beslenme problemleri görülebilir. Bu tip sorunlar yaşanırsa kişi tekrar ameliyat olmak zorunda kalabilir.Yeniden meme yapımı ile kişi kadınlığına tekrar kavuşacaktır. Kadının özgüveni ve sosyal ortamlara girişkenliği sağlanmış olur. 


SİZİ ARAYALIM!

Formu doldurun, size hemen ulaşalım.