Lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Lütfen bekleyiniz...

Prof. Dr. Mehmet Mutaf
Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

Microtia Burun Estetiği | Prof. Dr. Mehmet Mutaf

Burun Estetiği

 

Burun Estetiği Özet Bilgi

ANESTEZİ
Anestezi Genel Anestezi
AMELİYAT SÜRESİ
Ameliyat Süresi 1-2 saat
İYİLEŞME SÜRECEİ
İyileşme Süreci 1 hafta
KESİN SONUÇ
Kesin Sonuç 6 ay - 1 yıl
HASTAHANEDE KALMA SÜRESİ
Kullanım Süresi Sürekli
DİKKAT
Dikkat güneş koruyucu, gözlük kullanımı 1 ay kısıtlı
AĞRI
Ağrı yok
Burun yüzümüzün tam orta noktasında olan, her gün gördüğümüz, şeklinin dışında nefes alma için en önemli organımızdır. Estetik burun ameliyatları yapılan estetikler içinde en sık olanıdır. Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesi, küçültülmesi yada belli bölgelerinin büyütülmesidir. Aynı zamanda doğumsal anomali ya da travma gibi sebeplerle burun yaralanma sonrası yeniden burun yapılandırma (rekonstrüksiyon) ameliyatları da yapılabilmektedir.

Burun estetiğinde amaç kişinin yüzü ile orantılı, doğal, burun fonksiyonları bozulmamış, hastanın memnun olduğu bir burun elde etmektir. Yüz orantısını elde etmek için yüzün diğer bölgelerine (çene, elmacık kemiği) cerrahi ya da cerrahi olmayan girişimler eklenebilir. 

Detaylı bilgi yada sizi aramamızı isterseniz aşağıdaki formu doldurabilrsiniz. 

1 Kişisel Bilgilerinizi Giriniz
Size ulaşabilmemiz için lütfen kişisel bilgilerinizi giriniz.


Kişi hakkında ayrıntılı medikal bilgi elde edilir.  Kişinin burnu hakkında ne düşündükleri, ameliyattan beklentileri öğrenilir. Kişinin burnuna neler yapılabileceği, nasıl bir görüntü elde edileceği beraber konuşulur. Burnun dış ve iç bölge muayeneleri yapılır. Gereken hastalara Bilgisayarlı Tomografi yardımı ile burun iç yapısı incelenir. Uygun fotoğraflama yapılır. 

İki tip yöntem vardır. Açık Rinoplasti ya da Kapalı Rinoplasti. Açık rinoplastide iki delik arasındaki burun ucundan üst dudağa doğru uzanan orta hat yapısından ( kolumella) kesi ve burun içi kesiler ile yapılır. Kapalı ameliyatlarda sadece burun delikleri içi kesiler ile yapılır. Kişinin burun yapısı, doktor bilgi ve tecrübesine göre her iki yöntem de seçilebilir. Genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık 1-2 saat kadar sürer. Seçilen yönteme göre nefes alma ile ilgili sorunlar için Septoplasti ve yeniden burun şekillendirme Rinoplasti yapılır. Burun içi kıkırdak ve kemik yapısı yeniden şekillendirilir. Kıkırdak ihtiyacımız olursa sıklıkla septum denilen orta hat kıkırdak kullanılır. Eğer yeterli kıkırdak kaynağı yok ise kişinin kendi kulak ya da kaburga kıkırdakları kullanılabilir. Burun üzerinde özel atel uygulanır. Burun içerisine tampon sıklıkla yerleştirilmez. Ameliyat sonunda doktor kararına az bir ihtimalle küçük yapışmaz silikon tamponlar konulabilir. Beslenme kısa bir süre sonra başlar. Burun üzerine ve yüze soğuk uygulanama yapılır. Bu uygulama ilk 24 saat önerilir. Beslenme sonrası hasta yürütülür. Aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Eğer tampon uygulanmış ise 2-3 gün çekilir. Burun üzerindeki atel 7. gün çıkarılır ve burun ucu dikişleriniz alınır. Atel çıkarılma sonrası banyo yapılabilir, iş hayatına dönülebilir. İlk günlerde nefes alma güçlükle yapılır. Yüzde ve burunda şişlikler ve morluklar oluşabilir. Hafif kuvvetteki aktiviteler 3 hafta sonra, ağır aktiviteler ise 4-6 hafta sonra başlanabilir. Gözlük kullanımı ise 4-6 hafta sonra yapılabilir.Orta halli şişlikler yaklaşık 2-3 haftaya kadar devam eder. Burun şekli yaklaşık 1 ay sonra netleşmeye başlar. Bu süre sonunda %70-80 şişlik inmiş olur. Geri kalan %10-20 şişliklerin inmesi ayları sürer. Tamamen şişliklerin kaybolup iyileşme yaklaşık 1 yılı bulur.


SİZİ ARAYALIM!

Formu doldurun, size hemen ulaşalım.